Niżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej znaczących


Skuteczne działania w zwalczaniu chorób zboża

Choroby zbóż są gigantycznym kłopotem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Niektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy preparaty oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się bardziej zaawansowane symptomy, ponieważ wyłącznie w ten sposób można mieć jakąkolwiek szansę ocalić potencjał plonu. Zastosowanie zapobiegawczych rozwiązań intensyfikujących odporność zboża przez gospodarza w dobrym czasie może pomóc w zapobieganiu wielu problemom chorobowym.

Ochrona zboża przed chorobami - sprawdzone działania zapobiegawcze

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest nieraz o wiele bardziej efektywne i ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź też innego zboża należałoby się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej znaczących, które warto wdrożyć, aby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

jęczmień choroba terminowe sadzenie,

• obserwacja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma ściśle mówiąc ogromne znaczenie.

Zbytnio wysokie dawki oraz wskaźniki żyzności azotu są w stanie wywoływać nadmiernie grube, bujne drzewostany, które mogą mieć obniżoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, albo inne typu fungicydy. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku i wybór produktów o większej wytrzymałości lub tolerancji na nadrzędne szkodniki oraz schorzenia, takie jak karłowatość objawy może pomóc zmniejszyć niebezpieczeństwo znacznych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę akcesoryjną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby także zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to pokaźniejszą renomą tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników doceniany jako wydajna forma ochrony.

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu

zboża